Łeba, miasto słońca i morza

Łeba jest malowniczo położoną, miejscowością uzdrowiskowo wypoczynkową nad bałtykiem, otoczona dwoma jeziorami. Jez. Łebsko. Jez. Sarbsko. Zamieszkała przez ponad cztery tysiące mieszkańców, którzy utrzymują się z turystyki i rybołówstwa.

Port rybacki jest malowniczo położony z panoramą 19. w. domów rybackich. W latach 1921 – 1945 w Łebie mieszkał Max Pechstein, wybitny malarz i grafik, czołowy twórca niemieckiego ekspresjonizmu. Jego znane w wielu galeriach świata kompozycje figuralne, pejzaże i portrety, głównie związane są z morzem i życiem rybaków. Częstym motywem dzieł artysty było piękno kobiecego ciała. Poza wieloma pracami malarskimi w jego twórczej spuściźnie znajdują się również liczne drzeworyty, litografie, projekty dekoracyjne. Max Pechstein studiował w Dreźnie, należał do ugrupownia „Die Brücke” i był współtwórcą grupy „Neue Sezession”. Po opuszczeniu w 1945 roku Łeby zamieszkał w Berlinie, gdzie został profesorem wyższej szkoły sztuk plastycznych. Zmarł w 1955 roku w wieku 73 lat.

Nowoczesny port jachtowy przyjmie 120 jedn. pływ. Jest centrum żeglarskim klasy OPTYMIST i LASER różnych sportów wodnych – żeglarstwa deskowego.

Łeba posiada mikroklimat który zawdzięcza swojemu położeniu dlatego stała się uzdrowiskiem, leży nie tylko nad morzem otaczają, ją dwa jeziora Łebsko, i Sarbsko, rzeka Łeba prowadzi do tkw. Szwajcarii Kaszubskiej odległej o 117 km od Łeby. Znajdujemy się w pasie biosfery największą atrakcją tego terenu to scisły rezerwat ochrony przyrody czyli Słowiński Park Narodowy, na którego terenie znajdują się ruchome wydmy. Plaża jest najładniejszą, na całym wybrzeżu, Którą można spacerwać godzinami wdychając powietrze nasycone jodem.

 

 

Miejca które warto zwiedzić.

 

 


 

default-2